Valmista käimla talveks ette

Nüüd on õige aeg veenduda, et ka kuivkäimla on talveks valmis. Külmumise tõttu on tualeti tühjendamine talvel keerulisem kui suvel. Seetõttu tasub aastaringselt kasutatavatel käimlatel sügisel veenduda, et talve jooksul tekkivad jäätmed mahuksid käimla paaki. Suvilates, mida talvel ei kasutata, võib tualeti sügisel tühjendamata jätta.

Meelespea talveks:

  1. Veendu, et kuivkäimla paak oleks piisavalt tühjendatud, et kogu talve jooksul tekkivad jäätmed mahuksid ära.

  2. Tühjenda uriinipaak, et see külmudes ei puruneks.

  3. Kasuta talvel rohkem puistet/turvast kui suvel.

  4. Kui talvel käimlat ei kasutata, siis keera käimlaseadme värske õhu ventiil kinni.

Kuhu panna käimlajäätmed pärast tühjendamist?

Soojustatud käimlaseadmete (Biolan ECO, POPULETT ja Kekkilä EKO) tühjendatud komposti saab kasutada otse ilutaimedele mulla parandamiseks. Kui soovid seda kasutada köögiviljapeenras või muudel söödavatel taimedel, tuleb käimlakomposti järelkompostida vähemalt aasta.

Kui käimlaseade ise ei komposteeri, tuleb tühjendatud jäätmed alati kompostida. Käimlajäätmekompostril peaks olema nii kaas kui ka põhi, et vihmavesi ei uhtuks toitaineid kompostist välja. 

Kevadel võib käimlajäätmekomposti laotada taimede ümber 2–5 cm multšikihina. Sügisese laotamise oht on, et väärtuslikud toitained uhutakse talve jooksul minema. Seetõttu on kevadine laotamine eelistatum. Sügisel tühjendatud tahked jäätmed tasub kevadeni hoida kaanega kompostris või muul viisil vihmavee eest kaitstuna.

Käimla vedelikud sobivad komposti kiirendajaks

Kuivkäimlast kogutavad vedelikud sobivad väetiseks või komposti kiirendajaks. Sügisel ei tasu taimi enam lämmastikurikaste käimlavedelikega väetada, vaid vedelikud tuleks kevadeni hoiustada. Küll aga tasub nendega kasta sügisest lehekomposti. Käimlavedelikud kiirendavad komposti lagunemist ning nende toitained seotakse tekkivasse kompostmulda.

Ostukorv